Çalışan Bağlılığı Önemli mi

Çalışan bağlılığı gerçekten önemli midir? Evet çok önemlidir!

Peki çalışan bağlılığınızı nasıl yaratıyorsunuz? Diyelim ki yarattınız peki sürdürülebilirliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Her şeyden önce çalışan bağlılığı şirket kültürünüzün en önemli parçası olmalı. Bu kültürü yaratmalı ve devamı için de mutlaka inovatif aksiyonlar almalısınız. Çalışan bağlılığı insan ile ilgilidir. Bunun farkında olmalı ve aksiyonlarınızı buna göre belirlemelisiniz. Bu önemli ve uzun bir yolculuktur. Bu yolculukta liderler olarak önce sizin adım atmanız ve çalışanlarınız için çaba göstermeniz beklenir.

Çalışan bağlılığı sadece İnsan Kaynakları birimini ilgilendiren bir konu değildir. İnsan Kaynakları’nın en önemli rollerinden biri de liderleri bu konuda motive etmek, onları cesaretlendirmek ve çalışan bağlılığındaki rollerini onlara göstermektir. Liderler, gemiyi yönlendirenlerdir. Bunu bilmeleri ve buna göre hareket etmeleri önemlidir.

Çalışanlarınızı gerçekten ne motive ediyor biliyor musunuz? Maddi imkanlar? Ödüllendirme? Saygınlık? Tanınmak? Değer görmek? İş arkadaşları? Müdürle ilişki?

Her çalışanın motivasyonu farklıdır. Kuşak farkları, farklı eğitimler, farklı aile yapıları vb gibi konular motivasyonu birebir etkileyen faktörlerdir.

Bunları anlayabilmek ve bağlılığa katkıda bulunabilmek için en önce yapılması gereken şey doğru iletişimi sağlayabilmektir.

Adil, şeffaf ve sık iletişim ile çalışanınızı anlayabilir, motivasyon araçlarını bulabilir ve buna uygun çözümler üretebilirsiniz. rsiniz.