Takdir ve Önemi

Takdir edilme temel bir ihtiyaçtır.

İş hayatında bu ihtiyaca yönelik aksiyonlar alınması kurum için çok verimli sonuçlar doğurmaktadır.

Çalışanlarınızı takdir etmek, onlara değer verdiğinizi göstermenin önemli yollarından biridir.

Herkes, yaptığı işin görüşmesini ve yaptığı işe değer verilmesini arzu eder. Takdir edilen çalışanın memnuniyeti ve mutluluğu artar, kişi sürdürülebilirlik sağlamak için çok daha iyi işler başarma güdüsüne kapılır.

Peki ne zaman ve nasıl takdir edelim? Her şeyden önce ZAMANINDA takdir edin. İşin yapılmasından çok uzun bir süre sonra gelen takdirin çok da önemi olmayabilir. Çalışanınızı takip edin, yaptıklarına değer verin ve başarılarını hemen takdir edin.

Çalışanlardan mahrum edilen ufacık bir takdir aslında çalışana ve kuruma çok büyük olumlu etkileri olan bir süreçtir. Çalışan verimliliğinin artması, çalışan memnuniyeti, işten alınan keyfin çoğalması vb gibi bir çok olumlu etkisi olan takdir cümlelerini sarf etmek hiç de zor değil. Çok da zaman ve emek harcamanıza gerek yok aslında. Beğeninizi dile getirmek, başarısını onurlandırmak çok kolay. Sadece bir yerden başlamak gerekiyor. Neden bu başlatan siz olmayasınız?

Çalışanlarınız aslında işin ve kurumun kalbidir. Onları mutlu ettiğinizde kuruma gelecek pozitif enerji emin olun çok hoşunuza gidecek.