Oyunlaştırma Gamification

Oyunlaştırma / Gamification, gelişen önemli insan kaynakları trendlerinden biri oldu.

Sosyal medya kullanımının giderek artması, mobil uygulamaların çoğalması ile birlikte insanlar artık eğlenceli, kolay ve ulaşılabilir yollara yönlendiler. Yeni nesil artık oyunlaştırmanın yer aldığı organizasyonlarda çalışmayı tercih ediyor. Organizasyonlar da kendilerini yeni nesle hazırlamak için çabalıyor.

İçerisinde “oyun” geçen kelimeler pek ciddiye alınmazdı aslında. Ancak artık öyle değil. Şirket kültürünü destekleyen oyunlaştırılmış süreçler gayet ciddiye alınan, dijital dönüşümü hızlandıran çevik süreçler olarak algılanıyor. Oyunlaştırma, çalışanların ilgisini çeken, motivasyon sağlayan bir süreçtir. Oyunlardaki ödüller sistemi de teşvik edici ve çalışanları oyunlaştırma sürecine çeken bir unsurdur. Özellikle telefondan kolayca ulaşılabilen bir uygulamanız varsa çok daha çevik bir süreç yönetmiş olursunuz.

İnsan Kaynakları süreçlerinde, işe alımdan eğitime, ödüllendirme sistemlerinden oryantasyona birçok alanda oyunlaştırma kullanılabilir. Herkesin içerisinde bir rekabet duygusu vardır ve oyunlarda bu rekabet çok daha fazla öne çıkar. Oyun oynandıkça, puan kazandıkça, ödül aldıkça rekabet duygusu fazlalaşır, motivasyon artar ve oyunlaştırma sistemi her zaman canlı kalabilir.

Dijital dönüşüm çağında siz de oyunlaştırmayı organizasyonunuza katmayı düşünmez misiniz?