Öğrenme Stilleri

Herkesin öğrenme stili farklıdır. Peki öğrenme stili nedir ve neden önemlidir?

Aslında basitçe anlatırsak öğrenme stili, öğrenme tercihlerimizdeki farklılıkları içerir.

Öğrenme stilinizi bilmek önemlidir. Her şeyden önce hayatınızı kolaylaştırır. Kişisel gelişiminizde, iş hayatınızda gelişim planlarınıza büyük katkıda bulunur. Neyi neden öğrenemediğinizi anlatır, neyi nasıl öğrenebileceğinizi gösterir.

Öğrenme stillerini iki ana başlık altında toplayabiliriz. Yapmak ve Düşünmek.

Yapmak: Aktivist ve Pragmatist Düşünmek: Teorisyen ve Yansıtıcı

Aktivistler - Deneyimleyerek öğrenirler. Esnektirler. Değişikliğe açıktırlar. Yenilikleri severler. Gereksiz riskler alabilirler. Açık fikirlidirler. Çok düşünmeden bir işe başlayabilirler. Öğrenme konusunda iyimserdirler. Öğrenme için hazırlık yapmayı sevmezler. Beyin fırtınası yapmayı severler. Uzun açıklamalar okumayı tercih etmezler.

Pragmatist – Sonraki adımları planlarlar. Uygulamayı severler. Öğrendiklerini pratik ile test etmek isterler. Öğrendiklerini hayata nasıl aktaracaklarını bilmek isterler. Teknik odaklıdırlar. Pratik uygulama olmayan süreçlerde direnç gösterebilirler. Görev odaklıdırlar. Teoriye karşı çok ilgili değildirler. Gelişmek isterler. Pratik çözümleri severler. Mevcut ihtiyaçlarla öğrendikleri konu arasında mutlaka bir bağ ararlar.

Teorisyen – Deneyimden sonuç çıkartırlar. Objektiftirler. Disiplinli bir yaklaşımları vardır. Bilgi alabilecek sorular sormasını bilirler. Kararsızlığa karşı tahammülsüzdürler. Teoriye önem verirler. Aksiyonun ardındaki teoriyi anlamaya çalışırlar. Özgün şeylere karşı toleranssız olabilirler. Yüksek standartlar belirlerler. Duygulara çok önem vermezler.

Yansıtıcı: Deneyimi gözden geçirirler. Titizdirler. Çok iyi dinleyicidirler. Ani kararlar vermezler. Sonuca varabilmek için tüm olası açılara bakmayı severler. Karar vermesi uzun zaman alabilir. Risk almayı sevmez. Tedbirlidir. Öğrenmek için ellerinden geleni yaparlar. İnsanları izleyerek öğrenirler. Gözlem önemlidir.