İş yerinde eğlence

İş yerimizde ne kadar eğleniyoruz? Peki eğlenmeli miyiz? İş yerleri sadece çalışmak için mi? Sadece çalışarak saatler geçer mi?

Evet eğlenmeliyiz! Eğlenerek çalışmak, eğlenceli ortamda bulunmak çalışan motivasyonunu ve böylece verimliliğini ve aidiyetini artıran çok önemli bir adım. Eğleniyorsanız çalışmıyorsunuz demektir diyenleri duyar gibiyiz. İnanın öyle değil😊 Standart bir iş gününü düşündüğümüzde, 1 saatlik yemek molası, aralarda sınırlı kahve molaları, geri kalan saatler sadece iş iş iş… Evet çok da kötü sayılmaz. Ancak ne kadar verimli? Ne kadar motive edici? Tartışılır.

Bir düşünelim, günümüzün kaç saati iş yerinde geçiyor? Bunu hayatımızın tümüne bakarak düşününce cevap korkutucu geliyor. Peki hayatımızın bu kadar çok zamanının geçirdiğimiz iş yerlerinde neden eğlenmeyelim?

En kolay önerilerimiz neler olabilir? Mesela çalışanlarınızın doğum günlerini kutlamak, iş yıl dönümlerini kutlamak. Bir tebrik kartı sunmak, herkesin bir araya geleceği ufak partiler gerçekleştirmek. Başarılarını takdir etmek, yarışmalar düzenlemek, kazananları herkesle paylaşmak. Ekipçe ofis dışında etkinlikler gerçekleştirmek. Oyunlaştırma – Son dönemlerin en revaçta eğlence yöntemi. Artık her şey oyunlaştırılıyor. İşe alım sürecinizden oryantasyona, eğitimden ödüllendirmeye İK alanında her şeyi oyunlaştırabilir, dijital dünyayı çalışma hayatınıza dahil edin. Anlık geri bildirimler vererek çalışma arkadaşlarınızı motive etmek. Çalışanlarınızın hobilerini desteklemek. Konuşmacılar davet etmek, insanların ilgisini çeken güncel konularda sohbet etmelerini sağlamak.

Bunun gibi bir çok çözüm bulabilirsiniz. Çalışma hayatını eğlenceli hale getirerek istediğiniz adayları iş yerinize çekebilir, onların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Çalışanlar iş yerinin kalbidir, unutmayalım. 😊