Dijital İletişim ve İş Hayatı

İş dünyasında iletişim şekilleri değişti. Artık yüz yüze iletişim eskisi gibi sık gerçekleşen bir tercih değil.

Teknoloji, iletişimin de işine karıştı. Buna iyi ki mi demek gerekiyor, maalesef mi demek gerekiyor bilemiyoruz. Aslında duruma göre değişiyor. Teknolojinin nimetlerinden yararlandığımız gibi dezavantajlarını da yaşayabiliyoruz.

Önemli olan doğru iletişim yolunu ve doğru iletişim aracını seçebilmek.

Global bir firmada çalışan biriyeyseniz dijital iletişim çok önemli hale gelebiliyor ve iyi ki diyebiliyoruz. Mobil teknolojinin bir çok faydasını yaşayabiliyor, dünyanın neresinde olursa olsun çalışma arkadaşlarımızla iletişim kurabiliyoruz. Her gün ofiste olmak zorunda kalmıyor, uzaktan çalışabiliyoruz. Çalışma arkadaşlarınızın iş dışında neler yaptığını, ilgi alanlarını görebiliyor, onları daha yakından tanıyabiliyorsunuz.

İnsan Kaynakları biriminde çalışıyorsanız, işe alım süreçlerini sosyal medya sayesinde çok daha kolay duyurabiliyorsunuz. Çalışanlarınızın işe girişten itibaren tüm eğitim ve gelişim bilgilerini dijital bir platformda takip edebiliyorsunuz. İşveren markanızı güçlendirebiliyor, şirket haberlerinizi daha rahat duyurabiliyorsunuz. Dijital öğrenme platformları, dijital ödüllendirme platformları ile çalışanların ilgisini çekebiliyorsunuz.

Dijital iletişimi doğru kullanmamız halinde hayat daha kolay olabilir ancak dengesini çok iyi sağlamak önemli. Yüz yüze iletişimin önemini savunan bir çok kişi olduğu gibi tam tersini tercih edenler çoğunlukta.

Aman dengeyi kuralım, dijitalleşelim ama robot olmayalım.