Dijital İK – Dijital İşe Alım Süreçleri

Son dönemde hep duyduğumuz terim.

Peki nedir? Sadece içinde bulunduğumuz yüzyıla ait bir moda mıdır? Yoksa gerçekten önemli midir ve İK için önemi var mıdır?

Evet, kesinlikle İK İçin önemlidir. Aslında İK süreçlerini çok daha verimli hale getirebilmek için etkin bir optimizasyondur Dijital İK.

Nereden başlasak? Nasıl başlasak?

Gelin bugün, organizasyonların adayları çekmek için en önemli süreçlerinden biri olan İşe Alım süreçlerinden başlayalım.

İşe alım süreçleri dijitalleşti ve böylece pratik bir hale geldi. Kuşaklar değiştikçe, Y ve Z kuşağı kendilerini göstermeye başladıkça işe alım süreçlerinin dijitalleşmesi zorunlu hale geldi zaten.

Bu alana hizmet eden yazılımlar sayesinde başvurular çok daha kolay alınabiliyor, aynı sistem üzerinden video mülakatlar gerçekleştirilebiliyor, adaylara kısa sorular sorularak aradığınız rol için en uygun adayların seçimi yapılabiliyor, adaylara hızlı dönüşler yapılabiliyor, adaylara kişilik envanterleri iletilebiliyor ve her şey aynı sistem üzerinden takip edilebiliyor. Bir İK Sorumlusu için bundan daha verimli ne olabilir ki?

Bir de bunun daha önemli bir açısından bakalım, aday deneyimi! Dijital aday deneyimi gerçekten çok önemlidir. Adaylar artık sosyal medyada! Adaylar artık online! Önce bir kendinize sorun, adayları cezbedebiliyor muyuz? • Aday, organizasyonun işe alım sayfasına baktığı zaman hakkınızda tüm bilgileri alabiliyor mu? • Organizasyonun değerleri nedir, görebiliyor mu? • Kolayca başvurusunu iletebiliyor mu? • Kendisine gelen envanterleri keyifli ve hızlı buluyor mu? • İş başvurusu sonunda adaya hızlıca bilgi gidiyor mu?

Dijital işe alım süreçleri ile çok zaman kaybetmeden hem organizasyonunuzun markasını güçlendirebilir hem de bu sayede adayları kendinize çok daha kolay çekebilirsiniz.